Güneş gözetici krem nasıl seçilmeli? Çocuklarda güneş çarpması ve tedbirleri

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Eki 26, 2022 Yorum Yok

Saatlerce güneş altında kalan çocukları bekleyen en büyük tehlike güneş çarpmasıdır. Siz anne ve babası olarak çocuğunuzda güneş çarpmasına karşı alabileceğiniz tedbirlerle kimi kahırların önüne geçebilirsiniz. Pekala çocukları güneş çarpmasından korumak için ne yapmalısınız? Bebek ve çocuklar için güneş esirgeyici krem nasıl seçilir? Güneş gözetici krem seçerken nelere dikkat edilmeli? İşte bebek ve çocuklarda güneş çarpması…

Yaz aylarının gelmesiyle bir arada kavurucu ve bunaltıcı sıcak havalar görülmeye başladı. Hal bu türlü olunca okulların da tatile girmesini fırsat bilip, hoş bir tatil tertibi ayarlayan ailelerin tatilinin kabusa dönüşmemesi için dikkat etmeleri gereken birtakım kıymetli konular var. O da; güneş çarpması! Parkta ya da bahçede oradan oraya koşuşturacak olan ya da deniz kenarında saatlerce güneşin tesiri altında olacak olan çocuklarınızı güneş çarpmasından koruyabilmek için kimi tedbirler almanız gerekebilir. Pekala bebekler ve çocuklar güneş çarpmasından nasıl korunur? Güneş çarpması belirtileri neler, nasıl müdahale edilmeli? İşte yanıtı…

Vücudun gerekli gördüğü D vitamini gereksiniminin karşılanması için hayli değerli olan güneş ışınları çok değerli bir kaynak olsa da uzun mühlet altında kalındığı vakit çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. Bilhassa de yeni doğan bebeklerde ve 5 yaş üstü çocuklarda güneş çarpması çok önemli kasvetlere neden olabilir. Uzun müddet sıcak altında duran ya da sıcak havalarda çok hareketlilik sonucu oluşan yorgunluk ve koma hali güneş çarpmasının işaretidir. Güneş çarpması erken fark edilmediğinde beyin kanaması, böbrek ve kalp yetmezliği üzere kalıcı hasarlar oluşturabilir, vefata bile yol açabilir.

BEBEK VE ÇOCUKLARDA GÖZETİCİ GÜNEŞ KREMİ NASIL SEÇİLİR?

Biz yetişkinlere nazaran daha hassas ve ince yapılı bir cildi olan çocuklarda ailelerin kesinlikle yapması gereken şey güneş hami krem sürmektir. İçerisinde mineral filtre bulunduran lakin alerji yapmayacak hususlar bulundurmasına dikkat edilmelidir. Güneşe çıkmadan en az 15 dakika evvel kollayıcı kremi sürmeniz gerekir.

Güneş kremi sürülse dahi içinde kimyasal filtre varsa krem sürmenin hiçbir manası kalmaz, bilakis alerji riski daha çok olacaktır. Çok açık derili, renkli gözlü ve 1 yaşından küçük bebeklerde 50 faktör ve üzeri güneş kremleri, koyu derili ve esmer çocuklarda 30 faktörlü güneş kremleri tercih edilmelidir. En gerçek krem seçimi için kesinlikle hekim onayı alınmalıdır.

GÜNEŞ GÖZETİCİ KREM SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1- Yaş düzeyine uygun eserler kullanılmalıdır.

2- Ağır ölçüde güneş ışınına maruz kalacak olan çocuklarda kullanılacak olan eserde fizikî koruyucunun bulunmasına dikkat edilmelidir.

3- Beden ve yüz bölgelerinde birebir eserler kullanılmamalıdır. Bedende kullanılan kremi çocuğunuzun yüzüne sürerseniz birtakım lekelenmeler görülebilir.

4- 30-50 ortası hami faktör kafidir.

5- Güneş esirgeyici kremini çocuğunuz güneş gördüğünde değil, güneş görmeden yarım saat evvel sürmelisiniz.

6- Günde 1 kere sürmek yerine 2 saatte bir gözetici krem kullanmalısınız.

BEBEK VE ÇOCUKLARDA GÜNEŞ ÇARPMASI BELİRTİLERİ

40 derece yahut üzeri beden sıcaklığı,
Zihinsel durum ya da davranışlarda bozulma,
Terlememe,ciltte kızarıklık, sıcaklık ve kuruluk
Mide bulantısı ve kusma
Kalp atışının süratli atması
Baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik
Kas krampları ve ağrıları güneş çarpmasının belirtilerindendir.

BEBEK VE ÇOCUKLAR GÜNEŞ ÇARPMASINDAN NASIL KORUNULUR?

– Kullanılan kimi güneş kremleri cilt alerjilerine yol açabileceğinden ötürü kullanmadan evvel test edilmelidir. Uygulanacak günün öncesinde çocuğunuzun kolunun küçük bir tarafına sürüp yara bandıyla kapatın. Sonraki gün dışarı çıkıldığında yara bandını çıkartın. 15 dakika içinde o bölgede kızarıklık, şişlik yahut kaşıntı hissedilmiyorsa test edilen o güneş kremi kullanılmaya devam edilebilir. bir evvelki yıldan kalan güneş kremleri ise katiyen kullanılmamalıdır.

– Güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri ortasında muhakkak güneşe çıkılmamalıdır. Hava bulutlu bile olsa güneş kremi sürülmelidir.

– Bol bol sıvı tüketmesini sağlayarak bedenin susuz kalmasını önlemelisiniz.

– Açık renkli ve ince kıyafetler giydirmelisiniz.

– Başına güneş geçmemesi için şapkayı ve gözlüğü eksik etmemelisiniz.

– Orta sıra çocuğunuzun ya da bebeğinizin başını suyla ıslatıp serinlemesini sağlamalısınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir