Gebelerin dikkatine! Günde yarım fincan kahve çocuğun uzunluğunu kısaltıyor

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Kas 03, 2022 Yorum Yok


Amerikan Tabipler Birliği Mecmuası’nda gebeleri yakından ilgilendiren bir ihtarda bulunuldu. Yapılan araştırmalar, hamilelik sırasında her gün yalnızca yarım fincan kahvenin ilkokula ulaşana kadar çocuğun uzunluğunu yaklaşık 2 santim kısalttığını gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşları 4 ila 8 ortasında yaklaşık 2500 çocukla görüşülüp araştırma yapıldı. Yapılan araştırma çalışmalarında, kafeinin fetüs tarafından metabolize edilmeyen ve bunun yerine dokuda biriken bir uyarıcı olduğu görüldü.

hamilelikte kahve tüketimi

GÜNDE YARIM FİNCAN KAHVE ÇOCUĞUN UZUNLUĞUNU 2 CM KISALTIYOR

Amerikan Tabipler Birliği Mecmuası tarafından 1 Kasım’da yayınlanan yeni çalışmada, gebelik sırasında her gün yalnızca yarım fincan kahve içmenin, çocuğun uzunluğunu 2 santim kısalttığı öne sürüldü. Amerika Birleşik Devletleri’nde 4 ila 8 yaşları ortasındaki yaklaşık 2.500 çocukla anket yapıldı. Bu çalışmada kafein ve metaboliti paraksantin seviyelerinin Kesin olarak belirlenmesi için annelerin kan örnekleri kullanıldı. Çalışmada, “Yaklaşık 2 cm’lik bir uzunluk farkının klinik sonuçları belgisiz olsa da, uzunluk için bulgularımız, anneleri hamilelik sırasında sigara içen çocukların bulgularına büyüklük olarak benzer” denildi. Yapılan İzah şunlara yer verildi:

Hamilelikte günde içilen yarım fincan kahve çocuğun uzunluğunu 2 cm kısaltıyor

“Hem Hamile hem de Hamile olmayan bireylerde çoklu kardiyometabolik hastalık riskinin artmasıyla ilişkilendirilen daha kısa uzunlukları Daimi olarak gözlemledik. mümkün eş hastalıklar ortasında diyabet ve obezite de bulunuyor. Günde yalnızca yarım fincan kahve Hamile bayanların daha Ufak bebekler doğurmasına neden olabilir…”

Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sıhhati ve İnsan Gelişimi Enstitüsü’nden Dr. Katherine Grantz ise bir basın açıklaması yaparak şunları söylemişti:

“Daha fazlasını öğrenene kadar sonuçlarımız hamilelik sırasında kafein içeren içecekleri sınırlamanın yahut bunlardan vazgeçmenin ihtiyatlı olabileceğini gösteriyor.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir