Epidural (normal) doğum nedir? Ağrısız doğum nasıl yapılır?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Eki 26, 2022 Yorum Yok

Doğum derdi ve tasasıyla karşı karşıya olan anne adaylarının içini rahatlatan epidural, son vakitlerin epey tanınan doğum prosedürüdür. Anen adaylarının doğuma karşı ön yargısını kıran epidural (normal) doğum nedir? Epidural doğum sistemi nasıl gerçekleşir? Epidural doğumun avantajları ve riskleri neler? İşte epidural doğum hakkında bilinmesi gerekenler…

Doğum vakti yaklaştıkça korkusu artan anne adayların kimileri her ne kadar bebekleri için en sağlıklı usulü uygulamak istese de etrafındakilerin acı deneyimlerini duyup onlardan etkilenebiliyor. Korku ve dehşetleri nedeniyle olağan doğumdan vazgeçip sezaryen isteyen anne adayları, sezaryen sonrası çekecekleri dikiş ağrılarını bilseler olağan doğuma karşı bu kadar ön yargılı olmazlar. Şayet anne adayında ya da bebekte bir sıhhat sorunu yoksa uzmanların üstüne basa basa tavsiye ettiği en sağlıklı ve doğal yol olağan doğumdur. Bu tekliflere karşın olağan doğum telaşı devam eden anne adayları için tanınan bir usul daha var! Olağan doğum ile sezaryen doğumun birleşiminden oluşan epidural formülün uygulanmasıyla pek çok anne adayı telaşı daha az bir formda doğuma giriyor. Peki ağrısız doğum (Epidural) nasıl olur?

Epidural formülün sezaryen doğum usulünden farkı sezaryende uygulanan genel anestezi yerine bölge anestezisi tercih edilir. Tıpkı olağan doğumda olduğu üzere yeniden bebek olağan bir biçimde yani karındaki kesiden çıkartılmadan dünyaya getirilir. Epidural usulün tercih edilmesiyle anne adayı dokunmayı ve baskıyı hisseder lakin ağrıyı yaşamaz.

EPİDURAL (NORMAL) DOĞUM METODU NEDİR? EPİDURAL DOĞUMUN YARARLARI NELER?

Doğum yapacak olan anne adayının ağrı eşiği düşükse ya da kendisini doğuma hazır hissetmiyorsa epidural usulün tercih edilmesiyle doğum gerçekleştirilebilir. Epidural tercih edilse bile hiçbir şey olmamış üzere doğumhaneden çıkması beklenilemez. Elbette biraz hissedecek, hissedecek ki ıkınmayla birlikte bebek daha kolay çıksın. Anne adayının belinden özel bir iğne yapılır ve omuriliğe yerleştirilen kateterden anestezik unsur verilir. Bu sayede belden aşağısı uyuşacak ve ağrı hissedilemeyecek hale gelecektir.

EPİDURAL DOĞUM NASIL YAPILIR?

Doğum anı şiddeti kasılmalarla bir arada bebeğin kanalda ilerleyip dışarı çıkar. 3 kademede gerçekleşen doğumdaki evreler; açılma, bebeğin çıkışı ve halas yeni plasentanın çıkışıdır. Hipnoz, akupunktur, aromaterapi, nefes alıştırmaları üzere çeşitli teknikler doğum sancısını azaltmak için tercih edilebilse de en tesirlisi epiduraldir.

EPİDURAL (PRENSES DOĞUM)’UN YARARLARI VE RİSKLERİ NELER?

– Anne adayı şuuru yerindeyken bebeğinin dünyaya geliş mucizesine an ve an şahit olabilecek.

– Kimi nedenlerden ötürü olağan doğum yapamayan anne adayları sezaryen yapsa bile bebeğini doğar doğmaz görebilecek.

– Ağrısız bir halde doğum yapma imkanı sunar.

– Kilosu çok olan bayanlar için sıkıntı bir formda gerçekleştirilir.

– İhtimali az da olsa cilt enfeksiyonu görülebilir.

– Epidurali tercih eden bayanların en yaygın karşılaştıkları sorun tansiyon düşüklüğüdür.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir