Ejder kanı ağacının yararları nelerdir? Ejder kanı ağacı hangi hastalıklara düzgün gelir?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 28, 2022 Yorum Yok

Dracaena draco olarak bilinen ejder ağacı bir subtropikal bir iklimde yetişir. Kuşkonmaz ailesine ilişkin olan ejder ağacı, kan ağlama özelliği vardır. Kolları ortalama 15 yılda büyüyen ağaç salgıladığı kırmızı reçine ile meşhurdur. Pekala ejder ağacının yararları nelerdir? Ejder kanı ağacı hangi hastalıklara âlâ gelir? Haberin ayrıntısında ejder kanı ağacı hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz

Hint Okyanusu iklimine ilişkin olan Ejder ağacı; Kanarya, Madeira ve Cape Verde adalarında bulunur. Her mevsim yeşil kalan bu ağacın insan sıhhatine çok inanılmaz yararları var. Ağaç yaralandığı vakit gövdesinden kırmızı bir sıvı akıtır. Bu nedenle ağaca, ejder ağacı, çıkan sıvıya da ejder kanı denilmiş. Yapılan araştırmalarda bu sıvı, insan kanında bulunan hemoglobulin yani demir unsuru içerdiği ortaya çıkmıştır. Kimi ilaçların ham hususu olarak kullanılır. Eski Roma medeniyetinde bu ağacın özündeki sıvıdan doğum yapan bayanlara, kanser olanlara ilaç yapılırmış. Tıpkı vakitte bu ağacın yetiştiği ormanlarda yaşayan yerliler ise ejderha kanını yaraları dezenfekte etme kullanmışlardır.  Birinci keşfedildiği yıllarda bu ağaçları endüstriyel olarak çok fazla kullandıklarından sayısı azalmıştır. Bunun için harekete geçen yetkililer ağaçları muhafaza altına almışlardır. Ejder kanı ağacının insan sıhhatine rastgele bir ziyanı bulunmamaktadır.

EJDER KANI AĞACININ YARARLARI NELERDİR?

Ejder kanı reçinesinin 3 damlası tabiatta antioksidan bakımından güçlü olan besinlerden 10 kat daha fazla antioksidan vazifesi sağlar. Makul periyotlarda elde edildiğinden çok pahalı bir reçinedir.

Hücrelerin mutasyona uğramasını durdurur, böylelikle kanserli hücrelerin oluşumu pürüzler.

Alternatif tıpta yaygın olarak kullanılan ejder kanı ağacı yaşanan travmatik olaylar sonucu oluşan morluk, kanama ve kaşınma üzere sıhhat meselelerini dindirmede kullanılır. 

Bakteri ve virüsler çok çabuk çoğalırlar. Süratle yayılan bu enfeksiyonları azaltmak için ilaç olarak sürülür.

Anemi riskini azaltır.

Cilt rahatsızlıkları ve yara, yanık üzere durumları da güzelleştirir.

Böcek ısırıklarını önlemek için ayrıyeten böcek ısırıkları sonrası deforme olmuş alanı uygunlaştırmak için kullanılır. 

Ağız yaralarını dezenfekte eder.

İşlenerek tüketildiğinde bedendeki kan hücrelerinin sayısını artırmanın yanı sıra genç hücrelerin uzun ömürlü olmasını takviyeler. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir