Dizlerden neden çıtlama sesi gelir? Dizlerden gelen bu sese dikkat!

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Oca 27, 2023 Yorum Yok

Yürüdüğünüz ya da devinim ettiğiniz esnada dizinizden gelen çıtırtı sesi herkesi huzursuz etmiştir. Krepitus olarak isimlendirilen bu durum ağrı, şişlik üzere durumları beraberinde getirmiyorsa Özel bir tedaviye gerek yoktur. Fakat zıt bir durum yaşıyorsanız dizinizden gelen bu sese dikkat edin.

Hareket esnasında eklem sıvılarının kemikler ortasındaki açıklığa girerek, Ufak gaz kabarcıkları oluşturur. Bu durumda ise diziniz büküldüğünde ya da devinim edildiğinde kabarcıkların bir kısmı patlar ve çıtlama sesi duyulmaktadır. Bu seslerin gelmesi ya da çıtlaması ekleme ziyan veren bir durum değildir. Lakin gelen bu sesler ağrı, şişlik, hassaslık üzere belirtiler veriyorsa Önemli problemlerin olabileceği Rejeneratif Tıp Uzmanı Dr. Aşkın Nasırcılar tarafından belirtiliyor. Kireçlenme, menisküs yırtığı ya da diz kapağı kıkırdağında bozulma gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. İşte dizden gelen çıtlama sesleri hakkında merak edilenler…

Ayakta çıtlama sesi neden olur

BAZI AKSİYONLARDA ÇITLAMA SESİ NORMALDİR

Koşmak, merdivenden çıkmak üzere birtakım hareketlerde gelen çıtlama seslerinin olağan olduğuna değinen Rejeneratif Tıp Uzmanı Aşkın Nasırcılar: “Bu üzere hareketlerde diz yapısı Müsait durumda olmadığı durumlarda yumuşak dokularla temas ya da diz etrafındaki bağların ve tendonların yerine oturmaması sebebiyle gerilme yaşanır. Bunlar çıtlama sesini beraberinde getirir. Bu durumların tümü epey olağandır.” dedi.

çıtlama sesi

ŞİŞLİK, MORARMA VE AĞRILARA DİKKAT

Eklemlerden gelen çıtırdama seslerinin ağrı, şişlik ve morarmalara yol açması durumunda dikkat edilmesini söyleyen Nasırcılar, “Eğer ağrı beraberinde bu türlü bir durumu getiriyorsa kesinlikle bir tabibe başvurulmalıdır zira teşhis edilmesi gereken bir yaralanmanız Laf konusu olabilir. Diz çıtırtısına Sebep olacak rahatsızlıklar ise; diz ön ağrısı, ön çapraz yahut Yan bağ yaralanmaları, menisküs yırtıkları, kireçlenme ve diz kapağı kıkırdağında bozulmadır.” sözlerini kullandı.

 

TEDAVİ SÜRECİ NASIL İLERLER

İlk tedavinin Tabip denetiminde olması gerektiğini söyleyen Nasırcılar, yaygın kullanılan tedavi sistemlerini şu halde sıraladı: 

  • Egzersiz sonrasında buz uygulanması
  • Fiziksel tedavi ve rehabilitasyon
  • Ameliyat
  • SVF ( Stromal Vasküler Fraksiyon)
  • Mezenkimal Hücre Tedavisi

diz çıtlaması tedavi yöntemleri

Diz ile ilgili sıkıntılar yaşamamak için en Kıymetli noktanın çok kilodan kaçınmak olduğunu söyleyen Rejeneratif Tıp Uzmanı Dr. Aşkın Nasırcılar: “Kilo verilemiyorsa bile diz kaslarının kuvvetli olması gerekir. Bu nedenle ısınma ve esneme hareketlerini aksatmadan, antrenman yapmak konusunda ısrarcı olmak gerekir.” şeklinde konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir