Dış Gebelik

Anne Sağlığı, Genel Ağu 15, 2022 Yorum Yok

Dış Gebelik Nedir ?

Dış gebelik genelde rahim dışında oluşan gebeliğe denmektedir. Normal gebelikte tüpler hareket eder. Bu sayede de yumurta rahim içine taşınır. Ancak dış gebelikte yumurta rahmin iç bölgesine geçememiş demektir. Dış gebelik 100 gebeden birinde görülür. Dış gebelik anne için büyük risktir çünkü gebelik ölümlerinde 2. sırada yer alır.

Dış Gebelik Kimlerde Görülür ?

  • Tüpleri bağlanan kadınlarda genelde dış gebelik meydana gelmektedir. Kadınların tüpleri bağlanırsa ve ameliyatla yeniden açılırsa bu tür durumlarda dış gebelik görülmektedir.
  • Özellikle kadının tüpleri iltihap kaparsa dış gebelik durumu meydana gelir. Tüpün iç yüzeyi zarar görürse ve tüp tıkanırsa dış gebelik olasılığı artmaktadır.
  • Kadının karnının içindeki organlarda ameliyat meydana geldiyse bu durum karın içerisinin yapışık olmasına neden olacağı için dış gebelik riski artmaktadır.
  •  Progesteron içeren doğum kontrol hapları da dış gebelik riskini arttıran faktörler arasındadır.
  • Ayrıca ertesi gün hapları ve yumurtlama tedavilerinin yan etkileri de dış gebeliğe neden olmaktadır.
  • Yüksek miktarlarda sigara kullanımı, vajinal duş ve kısırlık tedavileri dış gebeliğin sebepleri arasındadır.
  • Ayrıca korunmada meydana gelen başarısız yöntemler ile ileri yaş durumu da dış gebelik nedenlerini arttıran faktörler arasındadır.

 Bu maddelere bakarak dış gebelik sorunu yaşayacağınızı düşünmeyin. Çok ciddi sorununuz yoksa, rahim ile ilgili ciddi bir operasyon geçirmediyseniz, kısır değilseniz ya da çok fazla sigara tüketmiyorsanız sadece başlı başına vajinal duş ya da ilerlemiş yaş dış gebelik oluşması için yeterli değildir. En iyi teşhis ve tanıyı doktorunuza bırakın.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir