Depremi yaşayan insana nasıl yaklaşılmalı? Uzmanı uyardı: Depremzedelere kurulmaması gereken…

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Şub 21, 2023 Yorum Yok

Depremi yaşayan beşere nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında ikazlarda bulunan Uzman Klinik Psikoloğu Aykut Koçak, zelzelesi yaşayan insanlara karşı dikkatli davranılması gerektiğinin altını çizdi. Çocuklarda ve yetişkinlerde oluşan reaksiyonların olağandışı olaya olağan yansılar vereceğine değindi. Pekala, depremzedelere kurulmaması gereken cümleler nelerdir? Zelzelesi yaşayan insanlara nasıl yaklaşılmalı?

Kahramanmaraş merkezli yaşanan şiddetli zelzelenin akabinde, zelzelesi yaşayan şahıslar sıhhat konusunda fizikî ve ruhsal birçok durumla karşı karşıya kaldı. Salgın hastalıkları, sendromlar ve ruhsal rahatsızlıklar depremzedeleri etkiledi. Bu süreçte sarsıntısı yaşamış bireylere nasıl davranılması gerektiği hakkında ise birçok teklifler ortaya atıldı. Uzm. Klinik Psikoloğu Aykut Koçak ise depremzedelere yaklaşımda dikkat edilmesinin üstünde durarak. “Yardım istemeyen insanları zorlamamalı ve yalnızca takviyeye gereksinim duyduklarında onlar için ulaşılabilir olmaya çalışabilirsiniz.” dedi.

Kahramanmaraş merkezli zelzele sonrası nasıl davranılmalı

“GERÇEKÇİ OLMAYAN TESELLİLERDE BULUNMAYIN”

Depremi yaşayan insanlara teminat verici teselliler bulunmaması gerektiğinin altını çizen Psikolog Aykut Koçak, “Depremi yaşantılamış şahısların sorduğu sorulara gerçek bilgiler verilmesi gereklidir. Bireye ‘Her şey daha uygun olacak, en azından hayattasın’ üzere garantiler ve gerçekçi olmayan tesellilerde bulunmamalıdır. Geçmişe yönelik, ‘Keşke şöyle olsaydı’ üzere cümleler kurulmamalıdır. Bu cümleler bireyde, suçluluk, yetersizlik, çaresizlik, Hayal kırıklığı üzere Olumsuz hisler oluşturur. Eleştirel değil anlayışlı bir tavır sergilemeye dikkat edilmelidir. Yardımlar noktasında da zorlayıcı olunmamalıdır.” sözlerinde bulundu.

Depremzedeler için gerçekçi olmayan tesellide bulunmayın

DEPREM ÇEŞİTLİ ENDİŞELERE YOL AÇABİLİR

Depreme maruz kalan bireylerde Türlü endişelere yol açtığına değinen Koçak, “Depremin akabinde yetişkinlerde telaş, unutkanlık, uyku meseleleri, baş dönmesi, ağlama nöbetleri, Öfke denetiminde zorlanma, gündelik hayatı sürdürme de zorlanma üzere duygusal, zihinsel, fizikî ve davranışsal reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu yansılar karşısında kendinize Vakit tanıyın ve sabırlı olun. Sarsıntısı yaşayan bireylerle, irtibat halinde olun, onlarla işbirliği içerisinde kalmaya çalışın. Günlük rutinlerinizi sürdürmeye çalışın ve sevdiklerinizle daha Çok Vakit geçirin” tavsiyesinde bulundu.

Deprem sonrası farklı his hallerine girilebilir.

ÇOCUKLAR VE EBEVEYNLER NASIL İLERLEMELİ ?

Çocuklar ve ebeveynler ile ilgili oluşan münasebet sürecine de değinen Uzm. Psikolog Koçak, bu süreçte çocuklarda ebeveynle ahenge isteği, yalnızlıktan korkma, okula gitmek istememe, alt ıslatma, parmak emme, Daimi zelzele konusunu açma ve konuşma üzere reaksiyonların oluşabileceğini söyleyerek, ebeveynlere; “Unutmayalım ki olağan olmayan bir durum yaşıyoruz ve kayıplarımız var. Hasebiyle yaşanan bütün bu belirtiler yaşanılan olayla baş edebilme gayretlerinin sonucudur. Bunların Fazla doğal fakat süreksiz reaksiyonlar olduğunu unutmayın. Birinci haftalarda yoğunluğu değişerek sürebilecek olan bu reaksiyonların vakitle azalması beklenir. Şikâyetlerin azalmadığını ve çocuğun gündelik yaşantısını etkilemeye başladığını, kendisine ya da Öbür birine ziyan Eda fikirlerinin oluştuğunu gözlemlerseniz bir ruh sıhhati uzmanından takviye almaktan çekinmeyin.” cümlelerine değindi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir