Deprem stresi hamileliği etkiler mi? Hamilelikte stres neden olur?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Şub 26, 2023 Yorum Yok

6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen şiddetli sarsıntılar, milyonlarca insanın Tasa gerilim yaşamasına Sebep oldu. yıkıntı altı çalışmalarıyla binlerce mucizeye tanıklık ederken uzmanlar, zelzele geriliminin Sebep olabileceği durumlar üzerinde durdu. Pekala zelzele gerilimi hamileliği tesirler mi? Hamilelikte gerilim neden olur?

Türkiye’de OHAL’e Sebep olan şiddetleri sarsıntılar, on binlerce vatandaşı hayattan kopardı. Asrın felaketi sonrası grupların gece gündüz yaptığı ağır yıkıntı altı çalışmaları sonucu bütün Türkiye binlerce vatandaşın kurtarılma anına Şahit oldu. zelzele anını yaşayan bireylerde oluşabilecek travmalara rağmen devlet denetiminde uzmanlar tarafından ruhsal tedavi seansları başlatılırken, Hamile bayanlar için de harekete geçildi. Uzman İsim Jin. Op. Dr. Mehmet Bekir Şen, zelzele geriliminin hamilelik üzerindeki tesirini ayrıntılandırarak anlattı. Bu haberimizde zelzele geriliminin hamilelik üzerindeki tesirini ele aldık. Öncelikle ‘hamilelikte gerilimin neden olduğunu’ sonrasında ise ‘gebelikte Problem oluşturacak nedenler’e yer verdik.

Deprem gerilimi hamileliği tesirler mi

HAMİLELİKTE GERİLİM neden OLUR?

Stres nedenlerinin her bayanda farklı olduğunu belirten Jin. Op. Dr. Şen, en yaygın sebeplerini şu formda sıralıyor:

 • Kabızlık, yorgunluk, sırt ağrısı ve sabah bulantısı üzere hamilelik rahatsızlıklarıyla baş etmek.
   
 • Hormon değişiklikleri, ruh hali değişimleri, gerilimle başa çıkmayı zorlaştırabilir.
   
 • Doğum esnasında neler bekleyeceğiniz ve bebeğinize nasıl bakacağınız konusunda kaygılı hissetmek.
   
 • Çalışıyorsanız, Amel vazifelerinizi direktörüz ve grubu doğum müsaadesi alacağınız vakte hazırlamanız gerekebilir.
   
 • Aile ve eşinizle ilgili sıkıntılar ya da gereğince takviye görmediğinizi hissetmek.

gebelik problemlerine Sebep olan stresler

GEBELİK MESELELERİNE neden OLAN GERİLİMLER NELERDİR?

Gebelik problemlerine Sebep olan gerilimler üzerinde de duran Şen, ‘felaket olayları, Olumsuz Ömür olayları, uzun periyodik gerilim, depresyon ve telaş, hamilelik stresi’ gibi durumlara maruz kalan Ebeveyn adaylarının kesinlikle uzman bir tabibe danışılması gerektiğini belirtti.

 • Felaket olayları: Zelzeleler, sel ve terörist taarruzları.
   
 • Olumsuz Ömür olayları: Ciddi hastalık, ailede vefat, boşanma, meskenini yahut işini kaybetme durumu.
   
 • Uzun periyodik gerilim: Kronik gerilim olarak isimlendirilir. Hayat uzunluğu ırkçılığa maruz kalmak, gerilim seviyelerini artırır. Parayla ilgili sıkıntılar yaşamak, Kötü niyetli bir partnere sahip olmak, istikrarsız yahut inançsız bir ortamda yaşamak, Önemli sıhhat meseleleri, kronik gerilime Sebep olabilir.
   
 • Depresyon ve telaş: Depresyon, keder hislerine ve yapmaktan keyif aldığınız şeylere karşı İlgi kaybına neden olan tıbbi bir durumdur. Nasıl hissettiğinizi, davrandığınızı ve düşündüğünüzü etkileyebilir. Anksiyete ise olabilecek şeylerden telaş ve kaygı duyma halidir. Her iki durum da bebeğinize ve kendinize bakmanızı zorlaştırabilir. Depresyon ve anksiyete yaygın olsa da, tedavi edilebilir. Hamilelikten Evvel bu duruma sahipseniz, ilaçları almaya başlamadan Evvel kesinlikle hekiminizle konuşun. ani ilacı kesmek, Önemli sıkıntılara neden olabilir.
   
 • Hamilelik gerilimi: Bazı ebeveynler, hamilelikle ilgili Önemli gerilim hissedebilir.  Hamilelik kaybı, bebeklerinin sıhhati yahut doğum ve doğumla nasıl başa çıkacakları yahut Ana olma konusunda telaşlı olabilirler. Bu halde hissediyorsanız, sıhhat uzmanınızla konuşun. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir