Çocuklarda A vitamini eksikliği hangi rahatsızlıklara sebep olur, nasıl anlaşılır?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Nis 04, 2023 Yorum Yok

Yetişkinlerin gereksinim duyduğu ve alması gereken vitaminleri çocukların da farklı ünitelerde edinmesi gerekir. Kimi vitaminler bedenin kendi üretimindeyken kimileri ise dışarıdan yapılan dayanakla elde edilir. Uzmanlar Özellikle alınması gereken vitaminlerden A vitamini eksikliğinin çocuklarda hangi rahatsızlıklara Sebep olduğu üzerinde durdu. Pekala çocuklarda A vitamini eksikliği hangi rahatsızlıklara Sebep olur?

Anne karnından bebekliğe, bebeklikten çocukluğa ve yetişkinliğe kadar her bir bireyin bedeninde olması gereken vitaminlerin kendine has misyonları vardır. Bunlardan birinin eksikliği, farklı tepkileri ortaya çıkararak kişinin sıhhatini Olumsuz etkileyebilir. Münasebetiyle bir beşerde olması gereken kimi vitaminler bedenin kendi üretimi sayesinde sağlanırken kimileri ise kişinin yedikleri ve içtikleriyle irtibatlıdır. Çocuk yaşlardan itibaren vitamin desteklerinin nizama sokulmasıyla hem bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasını hem de yetişkinlik periyodunun epeyce rahat ve verimli geçmesini sağlayacaktır. Uzmanlar Özellikle çocukların kesinlikle alması gereken vitaminlerde A vitamini üzerinde durdu. Bu haberimizde A vitamini eksikliğinin çocuklarda hangi rahatsızlıklara Sebep olduğunu yazdık. İşte A vitamini eksikliğinin çocuklarda Sebep olduğu rahatsızlıklar:

a vitamini eksikliği çocuklarda görme kaybına Sebep olabiliyor

ÇOCUKLAR A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ HANGİ RAHATSIZLIKLARA Sebep OLUR?

Uzmanlar, sağlıklı ve tertipli beslenmeyle beslenmeye bağlı olarak güçlenen bağışıklık sistemiyle grip ve diğer enfeksiyonel hastalıklara yakalanma mümkünlüğünün düştüğünü belirtti. Bu noktada göz sıhhatine dikkat çeken uzmanlar, Özellikle çocuklar için A vitamini tüketiminin hayati bir Ehemmiyet taşıdığının altını çizdi. Yapılan araştırmaların sonuçlarını pahalandıran ve bu doğrultuda da kamuoyunu bilgilendiren uzmanlar, A vitamini eksikliğinden dolayı her sene 250 ila 500 bin ortasında çocuğun Fakat olduğunu ve görme yetisini kaybeden çocukların bir Yıl içerisinde vefat ettiklerini açıkladı.

a vitamini eksikliğinin çocuklar üzerindeki Olumsuz etkileri

Uzmanlar, A vitamininin bedende kâfi seviyede bulunmaması durumunda ortaya çıkan birtakım hastalıkları ve öteki Olumsuz durumları şu halde sıraladı:

  • Görme bozuklukları, saç ve tırnaklarda güçsüzlük, ciltte kuruluk, bağışıklığın düşmesine bağlı olarak halsizlik, dudaklarda yara, lisanda kızarıklık, kan ölçüsünde düşüş, enfeksiyon, göz yaşı üretiminin azalmasına bağlı olarak göz kuruluğu.

a vitamini istikametinden Güçlü olan besinler nelerdir

A VİTAMİNİ İSTİKAMETİNDEN GÜÇLÜ OLAN BESİNLER

A vitamini muhtaçlığının meyve ve sebzelerden karşılanabileceğini belirten uzmanlar, ilgili vitamin bakımından Varlıklı olan besinleri şu halde sıraladı:

  • Yoğurt, balık yağı, süt, peynir, maydanoz, ıspanak, mercimek, pırasa, yumurta, biber, karpuz, kavun, kabak, pazı, havuç, bezelye, patates, brokoli.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir