Çitlembik (Menengiç) meyvesinin yararları nelerdir? Çitlembik yağı ne işe fayda?

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Eki 27, 2022 Yorum Yok

Menengiç ağacında yetişen çitlembik meyvesinin insan sıhhatin yararları olduğunu biliyor muydunuz? Pekala çitlembik meyvesinin yararları nelerdir? Çitlembik yağı ne işe fayda? Popülerliği günümüzde giderek artan çitlembik meyvesi yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılır. Hayvanların en sevdiği yabani meyvelerden olan çitlembik hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Haberin ayrıntısında çitlembik ve nasıl kullanılmasına dair her şeyi bulabilirsiniz.

Akdeniz ve Batı Asya anavatanı olan Menengiç ağacında yetişen çitlembik,  kireçli ve killi toprağın olduğu her yerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Bu sayede ülkemizde kıyı şeridinde ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde rahat yetiştirilir. Kimi yörelerde meyvesi çitlembik olarak isimlendirilirken birtakım yöreler ise ağacın ismi olan menengiç diye bilinir. Ayrıyeten çedene, çıtlık, meniş, menekiş, çöğre üzere isimleri de vardır. Uçucu yağ özelliği olduğundan sağlıklı yağlar içinde yer alır. Menengiç ağacının tohumu, yaprakları, meyvesi, kökü ve kabukları başka farklı insan sıhhatine yarar sağlar. Eski çağlarda beri alternatif tıpta ilaç gayeli kullanılan çitlembik, salata, turşu ve baharat olarak da mutfaklarda tüketilir. Güzel kokusu ile besin endüstrisinde kullanılır. Meyveleri kurutularak kahve yapılır. Yağından ise bıttım sabunu denilen yöresel ve doğal sabun elde edilir. İçeriğinde yüksek ölçüde demir, potasyum, kalsiyum, protein, kalsiyum ve A, C vitaminleri barındırır.

ÇİTLEMBİK (MENENGİÇ) MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR?

Bağışıklık sistemi zayıf olan şahıslarda kanser hastalıklarının ortaya çıkması daha kolay olur. Bu da çevresel ve genetiksel tesirlerden ötürü hücrelerin daha kolay mutasyona uğradığının işaretidir. Lakin gün içerisinde tüketilen A vitaminli besinler bedenin toksinlerden arınmasını sağlar. Çitlembik meyvesinden yapılan kahvede günde bir fincan tüketildiğinde bu etkiyi gösterir. Hücrelerin büyümesi ve çoğalmasını pürüzler.

Günümüzde sık sık hastalıklardan biri de idrar sorunlarıdır. Mantar ve enfeksiyonlu hücreler nedeniyle idrar torbasının ve idrar yollarının iltihaplanması tuvalete çıkmayı epeyce zorlaştırır. Şiddetli ağrı ve sancı üzere belirtiler gösteren idrar yolu enfeksiyonunda tesirli birtakım besinler vardır. Bu besinler iltihaplı hücreleri bedenden atamaya yardımcı olan antioksidan özelliklidir. Menengiç yani çitlembik meyvesi de bu besinler ortasında birinci sıra da yer alır. İster kahvesi yapılarak ister baharat olarak isterseniz de iki damla çitlembik yağını ılık bir suya damlatıp içebilirsiniz.

Normalinden fazla olan adet kanaması rahim içinde bir sıhhat sorunu olabileceğinin göstergesidir. Kist, yumurtalık sorunları ya da rahim duvarının zayıflığı üzere durumların belirtisi olan çok adet kanaması tıpkı vakitte önemli sıhhat sıkıntılarına da davetiye çıkarır. Çok kan kaybı tansiyon düşüklüğüne neden olur. Menengiç ya da çitlembik olarak isimlendiren meyve çok kanamanın önüne geçer. Sistemsiz adet devirlerini de sisteme girmesine yardımcı olur.

Kurutulmuş çitlembik meyvesi bal ile karıştırılıp bir gün dolapta bekletildikten sonra günde bir kaşık olarak nizamlı tüketildiğinde kronik mide sorunları yaşayan bireylere doğal ilaç olur. Mide asidini düzenler, Şişkinliğin önüne geçer. Sindirim sisteminde bulunan yemek borusu, mide, bağırsaklara kadar olan kısmı temizler. Bağırsakların işlevlerini artırarak bilhassa ileri yaşlarda görülen bağırsak yavaşlaması kaynaklı kabızlığın önüne geçer. 

Mevsim geçişlerinde yaşanan üst teneffüs yolları hastalıkları nedeniyle görülen boğaz ağrısı ve öksürük için de çitlembik meyveleri kaynatılır. Süzüldükten sonra içerisine bal eklenerek karıştırılır ve tüketilebilir. Bu karışım boğazdaki enfeksiyonlu hücreleri azaltır ve oluşan tahribatın süratle düzgünleşmesini sağlar. Akciğerlere de yeterli gelen bu karışım bronşitleri temizler. 

Kilo vermek isteyenler olduğu üzere kilo almak isteyenlerde vardır. Onalar için mucize bir besin olan çitlembik iştah açarak kilo almayı hızlandırır. Fakat iştah sonrası sıhhatsiz beslenme ve hareketsizlik yağ bağlanmasına neden olabilir. Bu da istikrarsız kilo alımına yol açar.

Ayak terlemesi bilhassa yaz aylarında önemli kokuya neden olur. Bunun önüne geçmenin en doğal yolu çitlembik kahvesidir. Kısa vakitte beden ısısını denetim ederek ayakların terlemesinin önüne geçer.

ÇİTLEMBİK MEYVESİNİN 100 GRAM BESİN DEĞERLERİ

Karbonhidrat – 16.4 gram

Lif – 2.0 gram

Protein – 20.8 gram

A vitamini – 66.0 IU

C vitamini – 7.0 miligram

Potasyum – 1.0 miligram

Kalsiyum – 136.0 miligram

Demir – 7.3 miligram 

ÇİTLEMBİK YAĞI NE İŞE FAYDA?

İçerdiği E ve B vitaminleri cilt ile saç sorunları için hayli yarar sağlar. Erken beyazlayan saç hücrelerinin oluşumunu önleyerek saçların doğal siyahlamasını sağlıyor. Çitlembik yağını saçınızın tabanına sürerek bir saat bekledikten sonra sirke ile durulayın. Bu uygulama saçları siyahlatmanın yanı sıra saç tabanlarındaki yaraları da yok eder. Cilde direk olarak uygulanan çitlembik yağı sivilce lekelerini yok eder. Akne oluşumunun önüne geçer. Lakin çitlembik yağını kullanmadan evvel bir uzmana cilt tipinin gösterilmesi gerekir. Aksi halde tam aksisi tesire neden olur. Çitlembik yağı buz torbasının içine konulup dondurucuya atıldığında baş ağrısı, migren tutması üzere durumlarda kullanılabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir