Çarpım tablosu nasıl kolay ezberlenir? Çarpım tablosu ezberleme usulleri

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Genel, Hamilelik, Sağlık Eki 26, 2022 Yorum Yok

Matematik sorunlarını pratik ve süratli yoldan çözebilmek için dört süreçler için temeli olan çarpım tablosunu su üzere bilmek gerekir. Bizde çocuğunuzun derslerinde başarılı olabilmesi için işine yarayabileceği çarpım tablosu ezberleme tekniğini sizler için derledik. Pekala çarpım tablosu nasıl akılda kalır? Çarpım tablosu kolay yoldan nasıl ezberlenir? Çocuklara çarpım tablosunun mantığını öğretme sistemi…

Eğitim öğretim periyodu boyunca öğrencilerin en çok zorlandıkları ve anlamakta zahmet çektiği derslerin başında matematik geliyor. Öğretmen matematik dersinde mevzuyu anlatırken öğrenci can kulağıyla dinlese bile anlamakta zahmet çekebilir, buna bağlı olarak da dersinde başarısız olabilir. İş bu boyuta gelmeden hangi ders olursa olsun temeli kavramak kıymetlidir. Dersin temeli kavrandığı vakit ilerleyen süreçte de bu kadar büyük düşünceler görülmeyecektir.

Matematik dersinin temeli de çarpım tablosunu ezberlemekle başlar. Çarpım tablosunu bilmeyen bir öğrenci dört süreci yapamayacağı için matematik sorunlarını çözme konusunda da başarısız olacaktır. Pekala çarpım tablosu en kolay nasıl öğrenilir? Çarpım tablosunu ezberlemenin yolu nedir? İşte akılda kalıcı çarpım tablosu ezberleme teknikleri…

ÇARPIM TABLOSUNU EZBERLETEN KOLAY YÖNTEM

Yukarıda görmüş olduğunuz tablo, ‘Pisagor tablosu’ olarak da karşımıza çıkmaktadır. Sizde çocuğunuza çarpım tablosunu en güzel halde öğretmek istiyorsanız, bu tablo ile çarçabuk öğretebilirsiniz.

PEKİ PİSAGOR TABLOSU NEDEN DAHA TESİRLİ?

– Zira bu tablo çocuklara ezber dayatmaz, düşünmeyi öğretir.

– Çocuğun sayıları ister istemez kavramasına yardımcı olur. 

– Sırf hafızası çok güçlü olan çocuklar uzun matematik formüllerini ezberleyebilir. Lakin, Pisagor tablosu kullanılırsa, daha az bilgiyi ezberlemek durumunda kalır.

– İnsan beyni simetriyi çarçabuk algılar. Bu formül de çocukların çarpmayı daha rahat ve daha süratli öğrenmesini sağlar.

Yukarıda belirtilmiş olan tablodaki asıl gaye, sayı kalıplarının kendi kendine görülebilmesidir. Böylelikle çocuk kendi bulduğu bilgiyi hafızasında daha uzun tutabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir