Bilim insanları Alzheimer hastalığında yeni bulgular ortaya koydu: Burun karıştırmak…

Anne Sağlığı, Anne ve Bebek, Bebek, Çocuk Gelişimi, Çocuk Sağlığı, Doğum, Hamilelik, Sağlık Kas 07, 2022 Yorum Yok

Bilim insanları Alzheimer hastalığının gelişiminde yeni bulgular ortaya koydu. Amerikalı Scientific Reports mecmuasında yapılan bir araştırmaya nazaran, burun karıştırmanın Alzheimer riskinin artması ile alakalı olduğu saptandı.

Burun karıştırmak Enteresan bir alışkanlıktır. Kimi insanlarda bu durum gergin ve gerilim anlarında nüksedebilir. Bununla Bir arada ilim insanlarının yeni araştırmalarına göre bu alışkanlık sizi Alzheimer ve bunama riskine sokabilir. Burun karıştırma alışkanlığı, Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nden ilim adamları tarafından yönetilen bir araştırmacı grubunun fareler üzerinde birkaç test yaptıktan sonra keşfettiği Alzheimer ile irtibatlı olabileceği kanısını öne sürdü. 

Burun karıştırmak alzheimer ile ilişkilendirdi

BURUN KARIŞTIRDANLAR DİKKAT!

Scientific Reports mecmuasında yayınlanan çalışmada, çalışma grubunun müşahedelerine dayanarak, bakterilerin farelerde burun boşluğuna ziyan vererek koku alma sonu yoluyla beyne yönelebileceği ve beynin Alzheimer’a yol açabileceği kanısına vardılar. Dünyada bir birinci olan araştırma sonucu yöneticilerinden biri olaClem Jones Nörobiyoloji ve Kök Hücre Araştırmaları Merkezi Lideri Profesör James St John, “Chlamydia pneumoniae’nın direkt burundan çıkıp beyne gidebileceğini ve burada Alzheimer hastalığına benzeyen patolojileri başlatabileceğini gösteren etaptayız. Bunun bir fare modelinde gerçekleştiğini gördük ve ispatlar, bu durumun potansiyel olarak beşerler için de korkutucu olabileceğini gösterdi”açıklamasında bulundu.

burun karıştırmak bunamaya Sebep oluyor

BURUN KARIŞTIRIRKEN İKİ kez DÜŞÜNÜN

St. John ve grubu, Alzheimer ve burun karıştırma konusunda daha net bilgiler alde etmek için Özellikle beşerler üzerinde daha Çok test yapmayı planlıyor. Burun karıştırmanın uygun bir Fikir olmadığını söyleyen Profesör St John, “Burnumuzun İç kısmına ziyan vermek istemeyiz lakin burnumuzu karıştırmak ve yolmak buna Sebep olabilir. Burun zarına ziyan verirseniz, beyninize giden bakterilerin sayısını artırabilirsiniz” uyarısında bulundu.

burun karıştırmak

PROF DR AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA UYARDI!

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ise burun karıştırmamak ve kıl aldırmamak gerektiğini Anlatım etti. Alzheimer ve bunama üzere hastalıklara yakalanmamak için burun karıştırmamak ve burundan kıl koparmamak gerektiğini söyledi. Dr. Ahmet Rasim,Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya nazaran burun mukozasının zedelenmesi bunama hastalığına yol açıyor.” tabirlerinde bulundu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir