Bebeklerin Yememesi Gereken Besinler

Bebek Eyl 17, 2023 Yorum Yok

Bebeklerin Yememesi Gereken Besinler

Bebeklerinde diğer yetişkinler gibi yemesi ve yememesi gereken gıda listesi vardır. Bebekler bunları dile getiremezler ama anneleri bunu onlar için yapmalıdır. Belli başlı gıdalar var ki bu gıdalar bebeklerin belli bir süreye gelene kadar yememeleri gerekmektedir. Bu besinler onlar için zararlıdır. 

Bebeğiniz İçin Zararlı 6 Besin Maddesi

  • İnek Sütü: Nasıl yani demeyin. İnek sütü içerdiği özellikler nedeniyle bebeklere ilk 2 yıl verilmemelidir. Eğer anne sütü iyiyse ve ekonomik durum izin veriyorsa çocuklar emzirilmelidir. İnek sütü bebeklerin bağırsaklarında ve vücudunda bazı olumsuz etkiler yaratmaktadır.
  • Yumurta Beyazı: Yumurta alerjen bir madde olduğu için bazı bebeklere dokunabilir. Bebeğinizin yumurta alerjisi olmayabilir ya da bu madde ona hiç dokunmayadabilir. Ancak siz yine de tedbiri elden bırakmayın ve çocuğunuz 1 yaş altındaysa kesinlikle yumurta vermeyin.
  • Bal: Bal inek sütü ya da yumurta gibi faydalı besinlerden olsa da bebeklere verilmemesi gerekmektedir. Bal bebeklerin bağırsak hareketlerini ve solunum kaslarını zorlar. Ayrıca solunum kaslarında felce neden olur. Bebekler bal yediklerinde ölebilir veya balın içerisinde üreyen mikroplar bebeğe zarar verebilir. 1 yaş altındaki çocuklara bal yedirmeyiniz.
  • Tuz: Bebeklerin böbrekleri yetişkin insanlar gibi gelişmemiştir ve bu nedenle tuz atılımını yetişkinler gibi beceremezler. Bu nedenle bebeğinizin ileride yüksek tansiyon hastası olmasını istemiyorsanız bebeğinizin yemek ve çorbalarına tuz koymayın.
  • Çay: Çay şifalı bir bitki olsa da besleyici bir özelliği bulunmadığından çocuklara verilmesi anlamsızdır. Çay bağırsaktaki demir emilimini azaltır. Çay bu nedenle kansızlığa neden olur. O nedenle çay bebeklere verilmemelidir.
  • Katı Yağlar: Damar sertliğine neden olan katı yağlar 1 yaş altı çocuklara verilmemelidir.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir