Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne Sağlığı
  4. »
  5. Bebeklerde göz kayması neden olur, nasıl geçer?Bebeklerdeki göz kayması kendi kendine geçer mi?

Bebeklerde göz kayması neden olur, nasıl geçer?Bebeklerdeki göz kayması kendi kendine geçer mi?

admin admin - - 6 dk okuma süresi
121 0

Uzmanlar, bebeklerde meydana gelen göz kayması (şaşılık) sebebini kırma gücünde bozuklukların oluşması olarak açıklıyor. Öbür bir neden olarak da ‘beyin’ gösterilirken pek Fazla Ana bebeklerde göz kaymasının nedenini ve nasıl geçtiğini merak ediyor? Pekala bebeklerde göz kayması neden olur, nasıl geçer? Bebeklerdeki göz kayması kendi kendine geçer mi?

Bebek doğduktan sonra birinci 3-4 ayına kadar gözlerinde kayma meydana gelebilir. Lakin bu durum olağan görülse de birtakım bebekler için olağan karşılanmaz. 4. aya kadar kendi kendine geçebilen göz kaymaları, Özellikle 4.-5. aydan sonra göz kusurundan Dolayı ortaya çıkıyorsa bebeğe gözlük takılması önerilebilir. Gözlük, bebeğin gözlerinin olağan konuma dönmesine Yardımcı olurken birebir vakitte görme organının kusursuz bir biçimde işlev göstermesine Yardımcı olabilir. Bunun yanında uzmanlar göz kaymasını sorununu kırma gücündeki bozukluktan (aşırı hipermetropi, çok miyopi ya da astigmat) kaynaklı olduğunu söylüyor. Bu durumda göz kayması için kabartma tedavisi uygulanabilir. Bu yol, gözlerden birinin kapatılması ve öbür gözün kullanılmasıyla uygulanır. Böylece göz kaslarının çalışması sağlanır.

GÖZ KAYMASI NEDİR, neden OLUR?

Göz kayması (şaşılık), iki gözün de birebir hizada olmaması ve farklı taraflara bakmasıdır. Paralelliğin bozulduğu göz kayması durumu ekseriyetle doğumdan sonra kasların güçsüzlüğü-dengesizliği, göz sonlarında hasar ve doğum sonrası görülen kimi göz hastalıkları nedeniyle ortaya çıkar.

GÖZ KAYMASI NEDENLERİ NELERDİR?

  • Kas zayıflığı:

Bebeğin göz kasları gereğince kuvvetli değilse, gözler olağan nazar durumundan ayrılır ve paralellik sağlamaz. Bu durum, ekseriyetle doğumdan sonra beş aya kadar ortaya çıkar. Bebeklerin göz kasları şimdi tam olarak gelişmediği için, göz kayması epey yaygındır.

  • Kas dengesizliği:

Bu durumda, bir göz başkasına nazaran daha güçlüdür. Münasebetiyle gözler olağan nazar durumunun tutturamaz.

  • Göz hudutlarında hasar:

Bebeğin göz sonlarında bir hasar varsa da gözlerin olağan nazar konumunda tutarsızlık olabilir. Bu durum da bebeğin göz hareketlerinde değişikliklere Sebep olur. Göz hudutları, bebeklerde de yetişkinlerde olduğu üzere epey değerlidir ve hasar görmeleri durumunda göz kayması yapabilir.

  • Katarakt yahut diğer göz hastalıkları:

Bir bebekte katarakt varsa gözlerde bulanıklık ya da farklı taraflara bakma olabilir. Bu durum da şaşılığın oluşmasına Sebep olur. Bebeklerde göz kayması erken teşhisle Bir arada katiyetle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Böylece bebeğin görme yetisinde oluşan rastgele bir bozukluğun ilerlemesi ve Önemli boyutlara ulaşması engellenir. Bununla birlikte, göz kayması  (şaşılık) kimi zaten de geçebilir.

Eğer bebeğinizin gözlerinde kayma mevcutsa, gözlerinin hareketleri yakından izlenmelidir. Bu bebeğin gözlerinin olağanlaşma süreci konusunda Kıymetli bir ipucu olabilir. Bebeğinizin gözleri hala olağan konumuna dönmediyse, uzman bir göz hekimine başvurmanız gerekir.

BEBEKLERDEKİ GÖZ KAYMASI (ŞAŞILIK) NE Vakit GEÇER, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Göz kayması birçok Vakit zaten geçen bir durumdur. Bebeğin göz kaslarının çalıştırılıp kuvvetli bir hale getirilmesi göz kaymasının geçmesinde Aka oranda Yardımcı olur. 

Göz kayması tedavisinde uygulanan teknikler:

Göz kaymasının nedeni göz kusuru ise, gözlük takılması önerilebilir. Gözlük, bebeğin gözlerinin olağan duruma dönmesini sağlarken gözlerin kusursuz bir halde işlev göstermesine de Yardımcı olur.

Eğer göz kaymasının sebebi gözlerdeki zayıflık ve güçsüzlükse, kabartma tedavisi uygulanabilir. Bu metotta, gözlerden birinin kapatılması ve diğer gözün kullanılması önerilir.

Bebeklerde göz kayması sorununun nedeni Kas dengesizliği yahut göz hudutlarında hasar ise, cerrahi müdahale gerekebilir. Göz kayması sorununun tedavisinde nadiren kullanılan bu metot ekseriyetle diğer tedavilerin yetersizliği durumunda uygulanır.

NOT!

Bebeklerde göz kayması sorununun erken teşhis edilmesi epeyce değerlidir. Ayrıyeten bebeklerin sağlıklı beslenmesi, fizikî aktiviteler yaptırılması ve kâfi uyku uyuması, gözlerin sağlıklı olmasına ve göz kayması sorununun önlenmesine Yardımcı olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir