Annecocuklar.com | Annelik Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne Sağlığı
  4. »
  5. Anne babalar dikkat! 7 yaşındaki mıknatıslı topu yuttu bağırsağı delindi

Anne babalar dikkat! 7 yaşındaki mıknatıslı topu yuttu bağırsağı delindi

admin admin - - 3 dk okuma süresi
18 0

Rize’de, 7 yaşındaki çocuğun oynarken yuttuğu mıknatıslı toplar bağırsağına yapıştı. Bağırsağı delinen çocuk, apar topar ameliyata alındı. Sıhhatine kavuşan çocuğun birkaç gün içinde taburcu edileceği öğrenildi. Vefattan dönen çocuğun babası hekimler için “Çocuğumuzu mevtten kurtardılar” dedi.

Rize’de, Elif ve Orhan Kalay çifti, bulantı ve kusma şikayetleri olan 7 yaşındaki oğulları Miraç’ı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirdi. AA’da yer Meydan habere nazaran; yapılan tetkiklerde çocuğun bağırsağına yapışmış 3 Tane mıknatıs top görüldü. Ufak çapta olan mıknatısların çocuğun bağırsağını deldiği görüldü. Çocuk, apar topar ameliyata alındı.

7 yaşındaki çocuk mıknatıs yuttu

MIKNATIS BAĞIRSAĞI 3 YERDEN DELDİ

Cerrahi Tıp Bilimleri Kısmı Çocuk Cerrahisi Anabilim Kolu Dr. Öğr. Üyesi Halil İbrahim Çakmak ve grubu tarafından gerçekleştirilen operasyonla mıknatıslar çıkarılarak Miraç’ın üç yerden delinen bağırsağı dikildi. Tedavinin akabinde sıhhatine kavuşan çocuk, birkaç gün içinde taburcu edilecek.

“ELEKTROMANYETİK CİSİMLER BAĞIRSAĞI DELER”

Dr. Öğr. Üyesi Çakmak, basın mensuplarına elektromanyetik cisimlerin bağırsaklara yapışıp delinme yapabildiğini belirterek, konutlarda çocuğun yutabileceği, Yemek borusuna, soluk borusuna girebilecek oyuncakların olmaması gerektiğini söyledi.

mıknatıs yutan çocuğun bağırsağı delindi

“BAĞIRSAĞI ÇÜRÜTEBİLİYOR”

Oyuncak seçimine dikkat edilmesini isteyen Çakmak, “Parçaların birbirine yapışması nedeniyle ortada kalan bağırsaklar çürüyebiliyor. Biricik modül da olsa dert. İçinde mıknatıs olan oyuncakların çocuklardan Irak tutulması gerekiyor. Hayatı tehdit edecek durumlar ortaya çıkabiliyor” dedi.

“ÇOCUĞUMUZU MEVTTEN KURTARDILAR”

Baba Orhan Kalay ise mıknatısların hekimlerin dikkatli yaklaşımıyla tespit edildiğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Bağırsakta Öbür cisim olduğunu ayrım ettiler. Hekimlerimiz seferber oldu. Biz bu kadar tehlikeli olduğunu bilmiyorduk. Bağırsağında mıknatıs, manyetik toplar çıktı. Tesadüf yapıtı geldiğimiz hastanede çocuğumuzu mevtten kurtardılar. Bu kadar tehlikeli olduklarını bilseydik konuta bile sokmazdık.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir